NOVINKY

T.S.Chrániče stromčekov ako jeden z 95 nápadov ako zlepšiť Bratislavu 

10290639_908859455843492_6859484882529168944_n

nabrezie 02b

 

 

 

 

 

 

Nápad vytvoriť chránič stromčekov vznikol asi pred tromi rokmi pri prechádzke so psom, ktorý má, ako každý chlpáč, vo zvyku opakovane označiť “svoje stromy”.

Pre mladý strom je však tento zásah ohrozenie, nakoľko psia moč je agresívna tekutina, ktorá spôsobuje vysýchanie kôry stromu. Rovnako môže byť mladý strom poškodený počas neopatrného kosenia strunovými krovinotezmi.

Prvotná myšlienka sa posilňovala ešte viac, keď mladé stromčeky v našom okolí neprežili a pomaly jeden za druhým mizli.

Niektorí správcovia parkov sa snažia narušeniu kôry predísť inštalovaním provizórnych krytov z pevného textilu alebo koberca. Tento materiál však absolútne nevyhovujúci nakoľko sa pod ním drží vlhkosť, strom nedýcha, množia sa škodcovia, následkom čoho strom postupne vysychá.

Z tohto dôvodu bolo pre nás pri návrhu T.S. Chráničov dôležité dodržať parametre 1.vode-odolný a dostatočne pevný materiál / 2.konštrukcia, ktorá zabezpečí prenikanie svetla, vody a vzduchu / 3.estetické riešenie chrániča pre mestské parky a záhrady.

Navrhli sme tak T.S. Chránič z recyklovateľných plastov, čím podporujeme taktiež EKO prístup pri výrobe produktu. T.S. Chránič je vyrobený z transparentného materiálu s niekoľkými dierami rôznej veľkosti, čím je zabezpečený dostatočný prienik svetla a priedušnosť. Chrániče budú vyrábané v niekoľkých farbách, čo môže priniesť do našich mestských priestorov nápaditý detail.

Picture5

Toto riešenie sme aplikovali taktiež pre Bratislavu a nábrežie Dunaja, kde je častý výskyt psíkov, zároveň tu vznikajú nové rekreačné zóny a zelené plochy, pre ktoré je T.S. Chránič stromčekov ideálne riešenie.

Sme súčasťou projektu OZ MY SME MESTO “95 nápadov ako zlepšiť Bratislavu”. Výstava, na ktorej sú tieto nápady prezentované formou plagátov, potrvá od 23. apríla do 31.mája 2015  v Starej tržnici. 

Súvisiace články:

http://mestskezasahy.sk/95/portfolio_item/tree-shield/

http://reality.etrend.sk/komercne-nehnutelnosti/95-napadov-ako-zlepsit-bratislavu.html

https://dennikn.sk/105110/ako-by-mohla-vyzerat-a-fungovat-bratislava/

Viac o produkte tiež v sekcii PORTFOLIO/T.S.Chrániče stromčekov The Tree Shield

Comments are closed.